Sketchbook: Madness? This is SPARTAAA!!! [3 years 0 months of mad grind so far] - Page 9
Join the #1 Art Workshop - LevelUpJoin Premium Art Workshop

Page 9 of 31 FirstFirst 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 ... LastLast
Results 241 to 270 of 904
    Thanks
    536
    Follows
    0
    Following
    0
    Looking good, my suggestion would be to use some harder brushes, now the edges of your strokes are blending with the background or other features of the image.

Keep up with those studies, you're doing great so far!

Alex.

Open for commissions......just PM me.
    Reply With Quote Reply With Quote  

2. The Following User Says Thank You to Fallenangel For This Useful Post:

Thanks
    14
    Follows
    0
    Following
    0
    Привет! Спасибо что заглянула. У тебя кстати отличный традиционный рисунок, учишься гденибуть?
    Ps Всетаки не могу удержаться и спроситьб Живешь в Риме и говоришь по русски, уехала с родины за границу)?

sketchbook
    my web Looking for a work

Помогите c активностью форуму-скетчбуку mentalant.com

4. The Following User Says Thank You to n1frit For This Useful Post:

Thanks
    395
    Follows
    0
    Following
    0
    Love the value studies! I agree with the harder brushes advice, it's hardcore and unforgiving and as all things that are such, it pays off.

6. The Following User Says Thank You to Ariel9 For This Useful Post:

Thanks
    586
    Follows
    0
    Following
    0

Smile

Fallenangel, ty honey t................t
    n1frit, нет, не учусь. Хотя знаешь, я очень надеялась, что приеду и поступлю в какое-нибудь крутое заведение. Оказалось что у них тут в колледж может любой втиснуться (а втискивается много - потому что он самый халявый так как точных дисциплин почти нет), предварительных экзаменов нет, а в академии искусств есть, но такоооой слабый. ходила на выставки, поржала. У нас в России, да и у вас в Украине так дети 15-ти лет в ДШИ рисуют г.г
    Ппц. Осталась без образования короче.
    Нашла тут школу комиксов правда, два раза в неделю. Чтобы хоть как-то разбавить и связей набрать. Первый год хорошо сторибординг/сторителллинг/фишки всякие ихние разбирали.
    Ну и в "ателье" хожу, ну это не для корочки конечно, лол т_т
    пс. очевидно, что так %)
    Ariel9, okeeeeeeey mi far un culo a farli ma non m'arrendo! ><

Ok comrades I TRIED it yesterday Like... with a square brush (I think o.o)
    Need more practice yep yep
    Name:  emo4.jpg
Views: 631
Size:  88.5 KBName:  emo5.jpg
Views: 633
Size:  92.9 KBName:  emo6.jpg
Views: 620
Size:  80.0 KB

Thanks
    536
    Follows
    0
    Following
    0
    Looks great!
    i was thinking of going to Italy too for some time, but decided that i"ll make it on my own, it's harder without proper education and an art degree, but i hope that with some time and hard work i"ll become a pro some day without the help of a formal art education

Keep working hard gal

9. The Following User Says Thank You to Fallenangel For This Useful Post:

Thanks
    586
    Follows
    0
    Following
    0

Smile

Yeah!
    Вообще, если что - двигайте сюда в отпуск, я вас везде повожу. А то сколько не приглашаю, никто не едет г......г Или приехали, но сказали это эдак через полгода. И мол "из головы вылетело, что ты там", бгг ))) Я ведь русиш забуду так нафиг.
    PS. Отсутствие образования даже мотивирует. Это хорошо.

Some pics from mah show (lool) at school
    Name:  show1.jpg
Views: 624
Size:  298.0 KB
    Name:  show2.jpg
Views: 741
Size:  319.0 KB

A study I did yesterday t.t
    Name:  vs1.jpg
Views: 614
Size:  96.5 KB

Thanks
    350
    Follows
    0
    Following
    0
    I'm a bit late in posting but thanks for checking out my sketchbook. You have very nice studies. The gay hentai on the first page caught me of guard But its still good

12. The Following User Says Thank You to Ven S For This Useful Post:

Thanks
    395
    Follows
    0
    Following
    0
    Gli studi migliorano in un battibaleno! Visto che farsi il culo paga?
    Uhhh, ma una mostra a Ripetta? Shiny!

14. The Following User Says Thank You to Ariel9 For This Useful Post:

Thanks
    536
    Follows
    0
    Following
    0
    Quote Originally Posted by Creusa View Post
    Yeah!
    Вообще, если что - двигайте сюда в отпуск, я вас везде повожу. А то сколько не приглашаю, никто не едет г......г Или приехали, но сказали это эдак через полгода. И мол "из головы вылетело, что ты там", бгг ))) Я ведь русиш забуду так нафиг.
    PS. Отсутствие образования даже мотивирует. Это хорошо.

Some pics from mah show (lool) at school
    Name:  show1.jpg
Views: 624
Size:  298.0 KB
    Name:  show2.jpg
Views: 741
Size:  319.0 KB

A study I did yesterday t.t
    Name:  vs1.jpg
Views: 614
Size:  96.5 KB
    Hhhh .... lol ...where have you been like 5 months ago, i was in Italy for 10 days, been to Milan for few days and after that headed north to Bolzano and Anterselva to watch the Biathlon championship

Anyways the school work and the study look great keep posting!

16. The Following User Says Thank You to Fallenangel For This Useful Post:

Thanks
    14
    Follows
    0
    Following
    0
    О_о блин этож Италия!? Уних там все должны рисовать и скульптуры лепить как боги! Темперамент и искусство в крови, брак исскуства и технологий всетакое! Такая сильная школа...
    А спросил, просто хотел узнать как живеться как там люди ну и вообще, как языковой барьер приодолела. Это получаеться ты три языка знаешь итальянский английский и русский.
    Что-то типа мечты поучиться на дизайнера автомобилей в Италии. Они вроде как с душой ко всему этому подходтя)

Last edited by n1frit; July 4th, 2011 at 12:32 AM.
    sketchbook

18. The Following User Says Thank You to n1frit For This Useful Post:

Thanks
    188
    Follows
    0
    Following
    0
    Your studies are great, I love your values. Keep it up!

20. The Following User Says Thank You to Umbravita For This Useful Post:

Thanks
    586
    Follows
    0
    Following
    0

Icon

Ven S, that was a long time ago. I'm thinking 'bout deleting it. bwahaa
    ty anyways
    Ariel9, paga si, ma cosi sto per diventare masochista
    BTW no non Ripetta. Abbandonai il liceo a met del primo anno, mi faceva lollare troppo
    Fallenangel LOOOOOOOOOOOOOOOL
    Убиться два раза тапками, вот про это я и говорю )))
    Ну, ладно. В следующий раз лети в Рим! =3
    n1frit Вот я и повелась на этот стереотип. Касательно "в крови"... в памяти поколений у них осталось чувство цвета. У всех. Тут очень красиво одеваются и сочетают цвета, а вот скульптуры-картины, бгг неа.
    Я так думаю, что это из за дурацкой системы образования и "хорошей" жизни местного населения. Дети тут из школы до 20-ти лет не выходят. В вузы ходят единицы. Маменькиных сынков много, живут с родителями до старости, на шее даже висят финансово. И эта их... безбашенность. Тут человек в 20 лет если его спросить, что он хочет делать - ответить не сможет. Скажет, что ещё слишком молодой, чтобы думать об этом. Очень мало людей, таких как я или вот, Ариэль, которые по совершеннолетию уже знают что где и как. Таких буквально единицы и мы даже какими-то одиночками получаемся. А крутые скульпторы и художники - это зрелые люди за 40, которые в свои 20-30 в носу ковырялись. Я с такими пробовала сдружиться... фиг. Стереотип у них - если ты юноша/девушка (младше 30), значит ничего не знаешь и нам не ровня.
    Такие вот пироги. Пробиваюсь одна как ледокол, короче.
    Касательно сильной школы, я только про что-то там во Флоренции слышала. Но мне туда не судьба, для этого надо закончить старшую школу (после повторения таблицы умножения в 14 лет, по системе их образования, я туда вряд ли когда-нибудь пойду, лол).
    Живется хорошо... в плане климата. К жаре и духоте можно привыкнуть. Люди пусть и "вечно молодые" и наивные, но очень гостеприимные. И вообще, вежливые. Языковой барьер... знаешь, нынешний итальянский - очень бедный язык. Как английский. Выучить его не проблема. Меня запихнули когда в школу (мне 12 лет было), так я сразу как-то начала %)
    Тут люди, опять же, из за долбанной системы образования, даже по телевидению глаголы не правильно спрягают, так что не волнуйся, если вдруг будет нужда - выучишь и даже будешь sound like very грамотный человек.
    PS. Я ещё испанский немного знаю. В средней школе преподавали >< Вот что-то а не точные науки, типа языков и истории искусств у них на высоте...
    Дизайн автомобилей )))) Не знаю про учебные заведения, но автомобили это тут вторая тема после футбола ))) Может и не прогадаешь если возмешься.
    Umbravita, ty dude XD

Ok. Now I'm sorta trying to get toghether all those imagination things I was working on this year. I'll include all nice pieces in my portfolio and I shall hurry up with it so... CRIT THIS PIECE OF SH*T!
    Name:  DarkRoom.jpg
Views: 555
Size:  263.5 KB
    And a Sargent study in progress ^^
    Name:  sargentwip.jpg
Views: 557
Size:  199.6 KB

22. The Following User Says Thank You to Creusa For This Useful Post:

Thanks
    536
    Follows
    0
    Following
    0
    hhh...v sleduyshi raz obyazatelyno polechu

About the pictures...you asked for some crits so here we goooo:
    A. dunno if it's supposed to be like that nut the two characters don't seem to be in the same room because of the perspective, the foreground characters seems to be too low... and tilted too much inwards.

B. light from the window- it's seems like a hard light when it hits the girls face but you can barely see the shadows on the floor, whereas we should see some hard shadows and stronger light.

C.the "reflection" in the ceiling: i think it should be more symmetrical to the lower image especially in the light and shadow parts.

D.Girls face and anatomy, i think it's a bit distorted in it's left part (our right)...try to make her left eye makeup a bit smaller so it will fit the one on the on her right eye.
    her right leg seems a bit too bulky and big try to find some ref for the leg and see how it's supposed to look when it's bent this way.

Hope i helped a lil...cheers.....or....ciao

24. The Following User Says Thank You to Fallenangel For This Useful Post:

Thanks
    14
    Follows
    0
    Following
    0
    Беспечные люди что тут еще скажешь)) Я так не могу, по ночам плохо сплю от чувства того что я что то не успеваю или не закончил или не добился. Как то уже сейчас хочеться быть человеком с большой буквы или хотябы на пол пути к нему. Поучаствовать в каком нибудть крупном проэкте со своими работами и идеями, поработать с известными людьми. Что реально раздражает так это пофигизм который у нас цветет и пахнет. Всем тупо пофиг делаешь ты хорошо чтото или плохо. Люди просто страються держаться какого то общепринятого уровня а выше нини(( Трудно нати вообще когонибудь кто работает хоть чуть чуть не ради денег. Впрочем возможно я все преувеличиваю)) А ты художником хочешь быть? Как там вообще к художникам относятся?) Извини что вопросами заваливаю интересно очень)

Last edited by n1frit; July 6th, 2011 at 04:18 AM.
    sketchbook

26. The Following User Says Thank You to n1frit For This Useful Post:

Thanks
    586
    Follows
    0
    Following
    0

Smile

Fallenangel, окс!!!111
    Подправила. Завтра обработаю программой "свежий взгляд" и запощу.
    С перспективой там действительно фигня какая-то. Мало того, что камера по наклонной, так бабенка задняя должна быть ниже, так как она сидит, в отличии от первой (а она сейчас почти по линии её головы т_т).
    n1frit я тож так не могу, даже если весь день рисую, вечером корю себя за то, что что-то не успеваю. Неприятно, но это уже что-то подсознательное.
    Трудно нати вообще когонибудь кто работает хоть чуть чуть не ради денег. Впрочем возможно я все преувеличиваю))
    Неа, не преувеличиваешь. Я знала двух очень классных художниц-сибирячек. Реально хорошо рисовали, сами, без ВУЗов, курсов и т.д. Very promised talents так сказать. Потом взяли - пропали. Через полгода узнаю, что обе перебрались в Москву в арт-студии. Рисуют рекламные фигушки, типа реалистичных овощей на книгу, иконок для форумов, ретушируют фото. Спят на работе, так как посещаемость обязательная. Времени на личную жизнь почти нет, про творческий рост в таких условиях вообще молчу. А лепили такие классные концепты, истории, живопись, екарный бабай! Зарплаты в 60к их сломили. Мне не нравятся такие люди априори.

Да заваливай. Мне как-то всё равно. Даже классно немного, открыть людям глаза на то какой маразм тут происходит ))
    Художником... не знаю. Мне понятия не нравятся. Хочу рисовать, прогрессировать и получать деньги в одном потоке.
    У нас тут "я художник" может сказать и человек продающий картины из серии "красная клякса на фоне белой". И будет считать себя ещё гипер-крутым и вообще VIP. Я не отношу себя к таким людям, да и вообще когда спрашивают чем занимаюсь, отвечаю "развиваюсь". Так что... хз. Тут у нас какие-то элитные группы в этом плане. Вот комиксисты - этот круг мне знаком. Все такие весельчаки. К ним относятся не очень серьезно (40 евро за страницу - полюбому надо искать подработку), но внутри своих они там тоже какие-то элитарные группы организуют. Типа отлайнил две главы для марвел - ты профессионал!!!111 Маэстро!!!111 А остальные нубы тебе на фейсбуке ещё поддакивают.
    Бгг. Короче говоря, я с местными рисующими не очень лажу )))

More doodles from imagination
    We'll think 'bout including them in portfolio
    U guyz can crit it already... like composition/anatomy dunno "_"
    Name:  dooodle.jpg
Views: 529
Size:  98.1 KBName:  doodle1.jpg
Views: 504
Size:  96.1 KB
    Name:  meduse_wip1.jpg
Views: 514
Size:  162.1 KB

Thanks
    13
    Follows
    0
    Following
    0
    I like the latest update - very surreal and dark. The knee on the last one (woman) seems a bit too angular and the braces on the guy above doesn't seem (at least to me) to follow the guys body.

Just my own opinion - still love it though.

29. The Following User Says Thank You to Steveland For This Useful Post:

Thanks
    626
    Follows
    0
    Following
    0
    Спасибо за коменты в СБ моем(или моей?). Интересно читать про Италию, у меня тоже был какой-то стереотип, что там одна из лучших школ в Европе) А на счет тех девочек, у нас в России-Украине без денег действительно непросто, не будешь же на шее у родителей всю жизнь сидеть. Так что может поработают в Москве, денег заработают и будут уже делать что-то свое)
    По поводу работ, мне нравятся, критики как таковой нет, сама учусь еще))) разве что ИМХО, много черного, можно попробовать заменить его на темно-фиолетовый или темно-синий...

31. The Following User Says Thank You to in2eternity For This Useful Post:

revenebo's Avatar
    revenebo is offline orchitect and designerd
    Level 6 Gladiator: Provocator
    Thanks
    359
    Follows
    0
    Following
    0
    Wow, you're working hard. I like your last digital works! Keep up!!

33. The Following User Says Thank You to revenebo For This Useful Post:

Thanks
    536
    Follows
    0
    Following
    0
    Znachit horosho chto ya ne poehal uchitsya v Italiu..... ...hotya gulyaty tam mne ponravilosy

About those last wips, it's quite hard to tell actually on that stage something useful, i agree about the extensive use of black though, it's a bad habit that i think you should work on.
    Try use some darker pallet colors instead of the blacks.

Keep working hard gal!

Alex.

35. The Following User Says Thank You to Fallenangel For This Useful Post:

Thanks
    0
    Follows
    0
    Following
    0
    А вот и я! что думала..я до тебя не доберусь?)) я просмотрела все твои арты-ты крута Кре...надо послушаться твоего совета и практиковаться с классических художников..

Thanks
    586
    Follows
    0
    Following
    0

Icon

Steveland, oks! Thanks!
    in2eternity, моём! скетчбук - он мой ))
    У меня была мысля, что они таким макаром на квартиры копят, но извините... из 60к в Москве на жилье/хлеб/молоко уходит намного больше половины. Не знаю как такими темпами можно что-то накопить.
    Угу, надо с этим черным что-то делать...
    revenebo, ma grazie bello xD
    Fallenangel, гулять и мне нравится )) вечером или зимой, когда не жарко)))
    Попробую сегодня ещё порисовать черные объекты с натуры. Мне кажется у меня что-то со зрением. Все темные цвета как-то объединяю под одно знамя.
    Вооот, поправила где смогла. Черное убрала. Ногу с моей рисовала.
    Если ничего глаз не режет, я наверное немного отрендерю и засуну в портфолио г_г"

Name:  Darkroom2.jpg
Views: 509
Size:  298.9 KB

38. The Following User Says Thank You to Creusa For This Useful Post:

Thanks
    395
    Follows
    0
    Following
    0
    Bellissimo l'ultimo piece, la facciona in alto a destra mi inquieta TANTISSIMO ma penso lo scopo sia quello parzialmente, quindi grandioso xD
    Unica cosa: secondo me pi 'finito in dettagli come i capelli, e la differenza di texture tra quelli, la pelle, il tappeto peloso etc, mentre la superficie dei vestiti, specialmente dell'essere mascherato in primo piano, non si diversifica...basterebbe poco per dare un'impressione pi finita, magari un pochino pi di lavoro sull'orlo delle calze e sulla scollatura (che dove si concentra lo sguardo, sia per ragioni lol e perch sono le zone pi interessanti in quanto dettagliate), per farlo sembrare pi 'tessuto', ecco.

Per gli sketch dall'immaginazione: lascerei stare il secondo, anche se mi piace il clown con le bretelle rosse, cercherei un altro contesto per lui, l'immagine non ha forza narrativa o compositiva, cos com'...
    La prima e la terza invece sono fighissime, nella prima, push the values more tenendo presente le assi della finestra che bloccano la luce, otterrai sicuramente un gioco di ombre interessantissimo, e tieni assolutamente anche il classico e bellissimo contrasto warm foreground/cold background.
    Nella terza adoro l'uso della silhouette, solo due cose: non chiara la zona dietro Namor (trololol ), e stai attenta all'acqua.

Noticina generale semi-lol: servono more naked gay men!
    Domanda: qual la scuola allora? /me iper curiosa i cazzi suoi non se li fa

40. The Following User Says Thank You to Ariel9 For This Useful Post:

Thanks
    536
    Follows
    0
    Following
    0
    Quote Originally Posted by Ariel9 View Post
    Bellissimo l'ultimo piece, la facciona in alto a destra mi inquieta TANTISSIMO ma penso lo scopo sia quello parzialmente, quindi grandioso xD
    Unica cosa: secondo me pi 'finito in dettagli come i capelli, e la differenza di texture tra quelli, la pelle, il tappeto peloso etc, mentre la superficie dei vestiti, specialmente dell'essere mascherato in primo piano, non si diversifica...basterebbe poco per dare un'impressione pi finita, magari un pochino pi di lavoro sull'orlo delle calze e sulla scollatura (che dove si concentra lo sguardo, sia per ragioni lol e perch sono le zone pi interessanti in quanto dettagliate), per farlo sembrare pi 'tessuto', ecco.

Per gli sketch dall'immaginazione: lascerei stare il secondo, anche se mi piace il clown con le bretelle rosse, cercherei un altro contesto per lui, l'immagine non ha forza narrativa o compositiva, cos com'...
    La prima e la terza invece sono fighissime, nella prima, push the values more tenendo presente le assi della finestra che bloccano la luce, otterrai sicuramente un gioco di ombre interessantissimo, e tieni assolutamente anche il classico e bellissimo contrasto warm foreground/cold background.
    Nella terza adoro l'uso della silhouette, solo due cose: non chiara la zona dietro Namor (trololol ), e stai attenta all'acqua.

Noticina generale semi-lol: servono more naked gay men!
    Domanda: qual la scuola allora? /me iper curiosa i cazzi suoi non se li fa

Soglasen so vsem vishe skazonim....lol...ne che ne ponyal no soglasen

Now seriously, the pic looks much better now, great work, waiting for more updates.

42. The Following User Says Thank You to Fallenangel For This Useful Post:

Thanks
    586
    Follows
    0
    Following
    0

Icon

Ariel9, ok bella, c'ho provato. Cmq mi devo esercitare nel dipingere tessuti vari, difficilissimo v..........v
    Volta prossima updato (lool) gli sketch *v*
    NAKED GAYS HAVE COME FOR YOU!!!1111
    /ma dai XD
    Eeh, frequento la scuola internazione di comics (sez. fumetto) ma non una cosa... seria? Due volte a settimana, niente di eccezionale. Appena finito il primo anno ma non credo di aver imparato molto. Giusto un paio de parole nuove, tipo "storyboard", "vignetta", "splash page" XD Non gli frega niente se sai disegnare o meno, si studia la parte "tecnica". LOL Pensandoci non ho idea del perche ci vado, non voglio fare fumettista XD
    Poi vado a scuola d'arte e mestieri 3 volte a settimana. Ma anche quella non una scuola vera ma un atelier coi gessi/natura nuda.
    Pensavo di prendere un diploma figo da qualche parte ma il liceo m'ha stoppata Che palle.
    Fallenangel, посоветовала продетализировать наряд девушки спереди )

FINALLY FINISHED CAN'T LOOK AT IT ><
    Name:  Darkroom3.jpg
Views: 547
Size:  322.2 KB
    Name:  gman1.jpg
Views: 443
Size:  70.8 KBName:  gman2.jpg
Views: 437
Size:  65.7 KB
    GUESS WHO
    Name:  severus.jpg
Views: 447
Size:  58.9 KB
    Personal, art trade v.v Won't push it anymore
    Name:  mtrade.jpg
Views: 1090
Size:  240.1 KB

Thanks
    586
    Follows
    0
    Following
    0
    Streaming in 5 min http://www.livestream.com/creusa
    Some still lifes and a... dunno, lol

Thanks
    586
    Follows
    0
    Following
    0

Icon

Thanks for watching guyz, it was awesome! *v*

The piece from imagination is always criticable xDD
    Name:  still1.jpg
Views: 924
Size:  255.2 KB
    Name:  lake_wip.jpg
Views: 414
Size:  386.6 KB

Thanks
    586
    Follows
    0
    Following
    0

Smile

Eeh... Dunno why I did this
    Actually I dont think I learned smth outta it but still... it was fun
    Name:  nef1.jpg
Views: 3442
Size:  141.5 KB
    Name:  nef2.jpg
Views: 2431
Size:  123.5 KB
    It's Nephrite from Sailor Moon series. He was one of my fav characters a few years ago

47. The Following User Says Thank You to Creusa For This Useful Post:

Thanks
    13
    Follows
    0
    Following
    0
    That's the thing, sometimes you just have to break open the fun package once in a while and just let your creativity flow. Plus, you never know you might have applied some things you've learnt in the past.

49. The Following User Says Thank You to Steveland For This Useful Post:

Thanks
    4
    Follows
    0
    Following
    0
    кре хорошо рисует....бонсааай!

Thanks
    586
    Follows
    0
    Following
    0

Icon

Steveland, u're right.
    I probably used the outer glow thing for the first time lol

Horrible studies
    Cant feel the right mood, it's too hot here T.T (failed at giving excuses xD)
    Name:  gman3.jpg
Views: 386
Size:  60.4 KB
    Name:  w1.jpg
Views: 391
Size:  83.7 KB
    Name:  var1.jpg
Views: 395
Size:  151.4 KB
    Name:  spycho.jpg
Views: 417
Size:  115.2 KB
    Last one from imagination. Gonna do boooooooooobs

Page 9 of 31 FirstFirst 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 ... LastLast